Południowa Wyspa Nowej Zelandii – co warto zobaczyć i gdzie za darmo spać

Cała Południowa Wyspa to jedna, wielka, naturalna atrakcja. Gdziekolwiek postawisz krok, zawsze Cię coś zachwyci. Przedstawiamy 10 miejsc, które według nas zasługują na chwilę uwagi. Niektóre bardziej popularne, inne mniej – na pewno każde z nich pozostawi dobre wspomnienia. Dla miłośników spania na łonie natury, do większości punktów dołączamy propozycję najbliższego, darmowego i ładnego kempingu. Należy wziąć pod uwagę, że te bezpłatne nie zawsze będą położone kilka kroków od celu, który nas interesuje.

W Nowej Zelandii jest niezliczona liczba kempingów. Jednak nie wszystkie są dostępne dla namiotów, a na niektórych pozostawać legalnie mogą tylko auta oznakowane certyfikatem „self contained”. Żeby otrzymać takie oznaczenie należy spełniać wymagania samowystarczalności, czyli przede wszystkim mieć toaletę, umywalkę i zapas wody. My, proponując kempingi bliskie wymienianych atrakcji, podajemy tylko te bez ograniczenia rozbijania namiotów, z których sami korzystaliśmy. Jeśli przy danej atrakcji nie ma propozycji kempingu, oznacza to, że nie znaleźliśmy w pobliżu żadnego spełniającego nasze wymagania, czyli opłaty 0$ i możliwości rozbicia namiotu.

1. Abel Tasman National Park

Abel Tasman National ParkAbel Tasman to najmniejszy Park Narodowy Nowej Zelandii. Jest rajem dla wędrowców lubiących długie trekingi w otoczeniu bujnej przyrody. Nagrodą za włożony wysiłek są piaszczyste, prawdziwie zaskakująco piękne plaże. Zaskakująco, bo Południowa Wyspa nie słynie ze złotych piasków i ciepłych, morskich kąpieli. Tutaj, jak w żadnym innym miejscu na wyspie można poczuć się jak na rajskiej plaży, gdzieś pośrodku oceanu.

Park oferuje kilka szlaków. Najpopularniejszy jest Abel Tasman Coastal Track, czyli pięćdziesięcio kilometrowy szlak biegnący wzdłuż zachodniego wybrzeża. Zajmuje on od 3 do 5 dni i jest dobrze wyposażony w miejsca noclegowe. Można wykupić wcześniej miejsce w chatce albo opłacić pole namiotowe.

Dla tych, którzy preferują jednodniowe wypady, proponowane są dwie opcje. Pierwsza to przejście fragmentu opisanego wyżej przybrzeżnego szlaku i powrót tą samą drogą. Druga możliwość to zrobienie trekingu w północnej części parku. Przygotowany szlak jest pętlą, dojeżdża się do niego odbijając na północ w miejscowości Takaka. Trasa zajmuje około 8 godzin (20 km) i jest mało wymagająca – nieduże wzniesienia, idzie się cały czas przygotowaną, czystą, leśną ścieżką. To długi, ale przyjemny spacer.

Proponowany darmowy kemping: Uruwhenua Reserve

Jak dojechać?

Darmowe miejsce na biwak znajduje się 17 kilometrów na południe od miejscowości Takaka, przy drodze Takaka Valley Highway (SH60). Dostępny dla wszystkich środków transportu.

Wyposażenie

Jest jedna toaleta typu toi-toi i stolik. Przechodząc za toaletę, na trawnik, na którym nie wolno się rozbijać, można znaleźć jeszcze dwa dodatkowe stoliki. Ten pierwszy najczęściej okupowany jest przez osoby, które przy nim zaparkują auto. O tych ukrytych mało kto wie.

Opis

Kemping nie zapewnia pięknych widoków, otoczony jest lasem i rzeką. Jest dużo więcej miejsca dla aut, ale przyjeżdżając odpowiednio wcześnie można spokojnie rozbić namioty. Ponieważ nie ma innych darmowych kempingów w pobliżu, ten jest bardzo popularny. Mało prawdopodobne, że będziemy na nim sami. Trzeba liczyć się z tym, że jeśli jest tłoczno, może (ale nie musi) być głośno do późnej nocy. Nie ma możliwości odsunięcia się od sąsiadów, bo teren nie jest zbyt duży. Kemping znajduje się tuż przy głównej drodze, więc w nocy słychać przejeżdżające auta, niektórzy tirowcy dla rozrywki dają znać o sobie trąbieniem.

2. Hokitika Gorge

Hokitika GorgeNiecała godzina jazdy z Hokitiki i kilka minut spaceru wystarczy, żeby zobaczyć nieziemski kolor wody rzeki Hokitika. Nie jest to właściwie żaden z kolorów nieba. Takiej barwy rzeki, w takim otoczeniu, nie spotkacie nigdzie indziej. Do wąwozu prowadzi wąski, lekko bujający się most, z którego można oglądać przyrodę z góry. Najbardziej zaskakujący widok jest jednak po zejściu na brzeg, gdzie stojąc na wielkich głazach można wpatrywać się w płynącą rzekę bez końca. Dla fanów dobrych ujęć jest to dobre miejsce do eksperymentów. Zdjęcia stąd na pewno będą wspaniałe.

3. Lake Rotoiti – Nelson Lakes National Park

Lake RotoitiW Parku Narodowym Nelson Lakes znajdują się dwa polodowcowe jeziora z niesamowicie przejrzystą wodą – Rotoiti oraz Rotoroa. Chociaż oba pozwalają poczuć świeżość górskiej przestrzeni, to Lake Rotoiti oczarowuje najbardziej. Jest dobrym miejscem zarówno na chwilowy odpoczynek, całodzienną wycieczkę albo kilkudniowy treking. Popularny, pocztówkowy obraz przedstawia mały, drewniany pomost na jeziorze z górami w tle. Chociaż woda okropnie zimna, śmiałkowie mogą z pomostu skoczyć. A kto woli pozostać suchym, niech wypatruje w czystej wodzie pływających przy brzegu ryb. Nad brzegiem stoją ławki ze stołami, gdzie można w przyjemnym otoczeniu zjeść kanapkę. Są też toalety, Lake Rotoiti to z pewnością jedno z piękniejszych jezior na Południowej Wyspie Nowej Zelandii.

Proponowany darmowy kemping: Nelson Lakes Freedom Carpark

Jak dojechać?

Kemping znajduje w odległości 2 km od Informacji Turystycznej Parku Narodowego Nelson Lakes, przy State Highway 63.

Wyposażenie

Na kempingu jest tylko toaleta. Nie na stołów ani zadaszenia, ale można zjeść na ławkach nad jeziorem.

Opis

Całkiem spory kemping z trawą, idealny pod namiot. Dostępny dla wszystkich rodzajów aut. Cudowny widok na góry. To najlepszy kemping na jakim spaliśmy, biorąc pod uwagę wygląd otoczenia. Blisko do szlaków prowadzących dookoła jezior.

4. Glow Worm Dell – Grota ze świecącymi robaczkami

Grota znajduje się około 1,5 km od centrum Hokitiki, na głównej trasie prowadzącej na północ, po prawej stronie. Jest parking, więc można łatwo znaleźć. Stamtąd trzeba dojść dosłownie 3 minuty. Warto się tam udać tylko po ciemku, można przyświecić sobie drogę słabym światłem latarki, ale po dojściu do groty koniecznie trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia emitujące światło. Po pierwsze, robaczki mogą przestać świecić, po drugie, psuje to tylko efekt. W innych miejscach kraju za taką rozrywkę pobiera się opłatę, tutaj jest to całkowicie darmowe. Tą atrakcję nazwałabym: małe a cieszy. Błyszczące w ciemności światełka dają naprawdę dużo radości. Niesamowite doświadczenie i dobra okazja, żeby cieszyć się chwilą.

5. Avalanche Peak – Arthur’s Pass

Avalanche PeakAvalanche Peak to bardzo wymagający szlak w Arthur’s Pass National Park, oceniony jako najbardziej efektowny ze wszystkich w tamtym rejonie. Jego przejście przewidziane jest na 6-8 godzin, wspina się na wysokość 1833 metrów. Żeby nie wracać tą samą drogą, istnieje możliwość zejścia innym szlakiem, trzeba tylko liczyć się z tym, że zakończymy trasę kilka kilometrów dalej od parkingu, z którego ruszaliśmy. Trudność szlaku polega na tym, że leśną ścieżkę tworzą duże kawałki skał. Nieraz trzeba wspomóc się rękoma, żeby wspiąć się wyżej. Można powiedzieć, że kamienie tworzą tak jakby bardzo nierówne schody. Momentami idzie się wzdłuż grani, co już daje przyjemne uczucie bycia ponad wszystkim. Ostatni etap jest najtrudniejszy, bo opuszczając las mamy wokół siebie tylko stertę dużych kamieni. Sami wybieramy, który będzie naszym kolejnym krokiem, podążając w kierunku następnej tyczki wyznaczającej drogę do celu. Obraz jaki widać ze szlaku przedstawia groźnie wyglądające, skaliste szczyty gór. Budzi on zupełnie inny zachwyt niż ten spowodowany widokiem delikatnych, zielonych pagórków z jeziorami pomiędzy nimi.

Decydując się na zdobycie Avalanche Peak trzeba koniecznie sprawdzić prognozę pogody. Lekka mżawka i mgła na pewno utrudnią treking, bo będzie ślisko, a widoki zamazane. Nie musi to jednak być przeszkodą. Radość ze zdobycia góry będzie ogromna po takim wysiłku, nawet jeśli nie zobaczycie dookoła nic prócz chmur (coś o tym wiemy). Gdyby jednak cały dzień miał padać ostry deszcz, taka wspinaczka nie będzie niczym dobrym. Ta atrakcja znalazła się na naszej liście głównie dzięki nieopisanej satysfakcji, jaką dało nam przejście szlaku. Po zakończeniu podróży po Południowej Wyspie oceniliśmy go jako najtrudniejszy, jaki zrobiliśmy. Widoki niestety mogliśmy zobaczyć tylko na fotografiach innych wędrowców, ponieważ sami nie mieliśmy tyle szczęścia.

Proponowany darmowy kemping: Klondyke Corner Campsite

Jak dojechać?

Ten darmowy kemping znajduje się 9 kilometrów na południowy-wschód (w stronę Christchurch) od wioski Arthur’s Pass. Leży przy drodze głównej West Coast Road (SH73). Żadnych problemów z dojazdem.

Wyposażenie

Podstawowe – toaleta model toi-toi oraz jako jeden z nielicznych kempingów miał zadaszoną altankę ze stołem i ławkami w środku, gdzie można ugotować, zjeść albo pograć w karty. Bardzo dużo miejsca dla wszystkich – kamperów, osobówek i namiotów.

Opis

Idealna baza wypadowa na wszystkie szlaki w okolicy. Łatwy i szybki dojazd do Arthur’s Pass czy Bealey Spur. Podstawowe udogodnienia, ale jak na darmowy kemping jest super. W pobliżu rzeka, gdzie można zaczerpnąć trochę wody. O każdej porze dnia powalający widok na okoliczne góry. Trochę irytujące mogą być duże ilości Sandfly’ów. Z relacji innych ludzi wiemy, że pokazują się tam czasami ptaki Kea, które lubią przeszkadzać ludziom w spokojnym spędzeniu nocy. Dla tych, którzy śpią lekko problemem może być bliskość drogi głównej – hałas samochodów.

6. Mueller Hut – Mount Cook National Park

Mount CookMount Cook to miejsce, do którego dociera każdy zwiedzający Południową Wyspę. Mimo, że znajduje się on w każdej broszurce i przewodniku turystycznym, nie jest ani trochę przereklamowany. Mueller Hut to najdłuższy z możliwych szlaków w Parku Narodowym Mount Cook. Przewidziany jest na 6-10 godzin (bez pośpiechu można go zrobić w 7) i chociaż nie jest łatwy, pokona go każdy o przeciętnej sprawności. Można go przejść jednego dnia albo zostać na noc w chatce na szczycie (po wcześniejszej rezerwacji z dość dużym wyprzedzeniem). Pierwszy etap trasy polega na pokonaniu ponad 2000 schodów i kończy się miejscem do odpoczynku z drewnianą ławką. Niektórzy za cel wyznaczają sobie właśnie to miejsce, inni podążają dalej do Mueller Hut. Drugi etap wymaga dużo więcej uwagi i koncentracji, ponieważ trzeba wspinać się po mniejszych i większych kamieniach. Czasami są bardzo drobne, osuwające się spod stóp, czasami ogromne tak, że zmieszczą się na nich dwie osoby siedząc. Zbliżając się do końca można z bliska zobaczyć jęzor lodowca, co nie zdarza się co dzień. Trzeba być przygotowanym na obniżenie temperatury i bardzo silny wiatr.

Najpiękniejsze w tym szlaku jest to, że nie ważne czy dopiero zaczynamy czy jesteśmy pod szczytem, zawsze możemy spojrzeć na spiczasty, ośnieżony czubek Mount Cook. Najlepiej jeśli nie jest zanurzony w chmurze. 🙂 Otoczeni przez lodowce na pewno będziecie zachwyceni. Będąc już przy samej chatce nie zrobicie zdjęcia z dobrym widokiem, ale macie na to czas przez całą drogę na szczyt. Wrażenia niezapomniane.

Na terenie Parku znajdują się schroniska dziennego użytku, gdzie można zjeść, odpocząć albo uciec od deszczu. Są stoły i umywalki z wodą oraz toalety. Przy jednej z nich jest także prysznic z ciepłą wodą (2 dolary za 5 minut). Nie mając auta należy wziąć pod uwagę, że szlak rozpoczyna się w odległości kilku kilometrów od informacji turystycznej i schroniska.

Proponowany darmowy kemping: Lake Pukaki Camping

Jak dojechać?

Żeby dotrzeć do kempingu trzeba zjechać z drogi głównej numer SH8 pomiędzy miastem Twizel, a jeziorem Tekapo. Leży on około 11 km od Twizel, 45 km od Tekapo i 60 km od wioski Mount Cook.

Wyposażenie

Jest toaleta ukryta w lesie oraz kran z wodą pitną.

Opis

Ogromy kemping dla aut i namiotów. Przestrzeń jest tak duża, że spokojnie każdy może się rozłożyć z daleka od sąsiadów. Jezioro wygląda pięknie, jest bardzo duże, a za nim rozciągają się góry. Widać w dali Mount Cook. Według opinii wielu podróżników, jest to najpiękniejszy darmowy kemping w Nowej Zelandii. Dobra baza wypadowa do Mount Cook oraz jeziora Tekapo.

7. Droga do Mount Cook wzdłuż jeziora Pukaki

Droga do Mount CookZmierzając do Mount Cook nie można się nie zatrzymać przy drodze, żeby się zastanowić czy to, co widzę to nie namalowany obraz. Wijąca się droga, po jednej stronie lekko oświetlone wstającym słońcem góry, po drugiej niekończące się jezioro Pukaki. Natomiast przed Tobą sekretny Mount Cook jeszcze skryty za chmurą, ale w każdej chwili może się z niej wydostać. Czuć, że jest już coraz bliżej. Oczywiście Twój obraz będzie inny, ale na pewno zasłuży na zarejestrowanie go.

8. Katiki Point – żółtookie pingwiny

Katiki PointNa wschodnim wybrzeżu, w miejscowości Moeraki warto zatrzymać się chociaż na chwilę, żeby poszukać żółtookich pingwinów. Nie mają one żółtych oczu, ale żółtą otoczkę wokół nich. Największa szansa na ich spotkanie jest wieczorem, bo właśnie wtedy wychodzą z wody na brzeg. Jednocześnie z pingwinami można podpatrywać wylegujące się na kamieniach foki. Nie śmialibyśmy tej atrakcji porównywać z powalającymi widokami gór czy jezior, ale jak najbardziej warto, bo to po prostu ciekawa fauna Nowej Zelandii.

9.Lake Matheson – Fox Glacier

Lake MathesonPrzy wiosce słynącej z wypraw na lodowce – Fox Glacier znajduje się kolejne jezioro zasługujące na chwilę uwagi. Bardzo blisko otoczone lasem i górami, osłonięte od wiatru pozostaje prawie niewzruszone. Dzięki temu zachodzi zjawisko niemalże idealnego odbicia i w lustrze wody można zobaczyć ośnieżony szczyt Mount Cook. W ciągu 40 minut można przejść miły, płaski szlak w buszu dookoła jeziora.

Proponowany darmowy kemping: Gillespies Beach Campsite

Jak dojechać?

Kemping znajduje się 21 kilometrów na zachód od wioski Fox Glacier. Połowa drogi to normalna asflatówka – Cook Flat Road, resztę trzeba dojechać po szutrówce – Gillespies Beach Road. Przeciętny samochód daje radę bez problemu.

Wyposażenie

Bardzo dobrze wyposażony jak na darmowy kemping, są dwie toalety, deszczówka do mycia rąk i do picia (ale polecamy przegotować), altanka z dwoma stołami.

Opis

Duży parking dla aut oraz sporo trawnika na rozbicie namiotów. Kemping znajduję się zaraz nad brzegiem oceanu, więc dla chcących oglądać romantyczny zachód słońca to bardzo dobre miejsce. Aby tego było mało, można ruszyć z niego na treking i nie przejmować się o miejsce do spania po powrocie. 🙂 Jedna uwaga – jest to bardzo popularne miejsce do spędzania nocy za darmo, więc trzeba się liczyć z tym, że w cieplejsze pory roku może być sporo ludzi. Warto ze sobą zabrać dobry repelent, może być sporo komarów i Sandfly’ów.

10. Roys Peak

Roys PeakWyjątkowy, bo biegnący przez pastwisko z owcami szlak, z którego w każdym momencie można odwrócić się i podziwiać kolorową dolinę. Chociaż zajmuje około 7 godzin, nie należy do trudnych. Co prawda cały czas trzeba iść pod górę, ale droga jest szeroka i czysta, bez przeszkód w postaci kamieni czy korzeni drzew. Zatrzymując się chwilę przed samym szczytem można zachwycić się obrazem zapierającym dech w piersiach. Satysfakcja gwarantowana. 🙂

Proponowany darmowy kemping: Rum Curries Hut & Campsite

Jak dojechać?

Kemping ten leży 29 kilometrów na wschód od Queenstown oraz 12 kilometrów na południowy-wschód od Arrowtown. Znajduje się blisko drogi głównej – Gibbston Highway (SH6), więc nie ma żadnych ograniczeń co do dojazdu.

Wyposażenie

Ten kemping oferuje kilka gratisowych rzeczy. Jest tam toaleta typu toi-toi, kilka stołów na zjedzenie miłego śniadania oraz chatka, która jest pusta w środku. Widzieliśmy, że ktoś rozbił w niej namiot, więc będąc odpowiednio wcześniej można się tam schronić.

Opis

Całkiem sporo miejsca na parkingu oraz duży trawnik na rozbicie namiotów. Kemping przede wszystkim znajduje się bardzo blisko popularnych miejsc, takich jak Queenstown i Arrowtown. Można coś zjeść z widokiem na rzekę Kawarau, która ma piękny kolor i całkiem wartki strumień. Dla odważnych – można się kąpać. 😉 Nie testowaliśmy tej opcji. Można też wybrać się stąd na krótki treking. Gdy my tam spaliśmy, było kilkanaście samochodów oraz kilka namiotów. Można wnioskować, że w sezonie jest tu dość tłoczno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow