Świat wiz – Jak wyrobić wizę do Rosji w Kambodży

Podstawowa zasada z aplikacjami o wizę jest taka, że wszystko wydaje się trudne, dopóki nie ma się tego za sobą. Na pewno znasz to uczucie: co jak źle wpiszę, obym niczego nie pominął, obym nie zapomniał, skąd mam wziąć te potwierdzenia jeśli jeszcze wizy nie mam, to jest głupie i tak dalej, i tak dalej. Żeby Ci odjąć stresu, podaję konkretne kroki jakie należy wykonać, żeby poprawnie zaaplikować o wizę turystyczną do Rosji w Phnom Penh. Nie daj sobie wmówić, że potrzebna Ci jest agencja!

Twoim pierwszym źródłem informacji powinna być oficjalna strona internetowa Ambasady Rosji w Kambodży.

Rosja zakazuje wydawania wizy w kraju innym niż Twój ojczysty, z małymi wyjątkami. Możesz aplikować o nią w innym kraju, jeśli udowodnisz status rezydenta, co w praktyce oznacza, że masz pozwolenie na pobyt dłuższy niż 90 dni. Nie wystarczy równe 90, bo tyle możemy przebywać w niektórych krajach bez problemu.

Kambodża rządzi się swoimi prawami i konsulat bez wahania przyjmuje aplikacje.

Potrzebne dokumenty

– paszport ważny minimum sześć miesięcy od opuszczenia Rosji, z dwoma wolnymi stronami,
– kopia pierwszej strony paszportu,
– kopia wizy do Kambodży (jako potwierdzenie legalności pobytu, jeśli aplikujesz poza Polską),
– zdjęcie,
– voucher turystyczny z listem zapraszającym,
– formularz aplikacyjny wypełniony na komputerze, w systemie komputerowym ambasady,
– ubezpieczenie.

Zdjęcie

Fotografia do wizy rosyjskiej ma standardowe wymiary paszportowe: 35×45 mm

Voucher oraz list zapraszający

Te dwa dokumenty mogą być różnie nazywane. Bez względu na to czym są, wymyślono je tylko po to, żeby zarobić dodatkowe pieniądze. Można je uzyskać od hotelu, w którym mamy opłaconą rezerwację, ale problem polega na tym, że tylko nieliczne, wybrane hotele są uprawnione do ich wydania.

Najprostszym sposobem jest zamówienie dokumentów u agenta przez Internet. Nie znając żadnych firm z polecenia, wybraliśmy taką, która wyskoczyła nam w wyszukiwarce i wydawała się popularna: realrussia.com.

Można złożyć jedno zamówienie na kilka osób, wtedy wszystkie nazwiska pojawią się na jednym dokumencie i jest to akceptowane w Ambasadzie Rosji w Phnom Penh. Aplikując w innych ambasadach, należy to sprawdzić i ewentualnie zamówić dokumenty osobno dla każdej z osób. Opłata wynosi 15 lub 25 GBP, w zależności czy wnosimy o wizę jednokrotnego czy dwukrotnego wjazdu.

Podczas składania wniosku o voucher oraz list podaje się tylko dane osobowe, datę wjazdu i wyjazdu oraz kilka głównych miast, które chcemy odwiedzić. Dla każdego miasta, z dostępnej listy wybiera się hotel (losowo, bo i tak w żadnym z nich nie będziesz mieszkać, nie ma opcji wpisania własnego hotelu). Wiza będzie ważna dokładnie w określonym przez Ciebie przedziale czasowym. Możesz wjechać po terminie wjazdu i musisz wyjechać przed terminem wyjazdu. Z tych powodów warto wyznaczyć szerszy przedział niż rzeczywiście planujesz, ponieważ nie szkodzi to aplikacji, a pomoże Tobie w razie małych zmian w przebiegu podróży.

Jeszcze tego samego dnia dostaliśmy na skrzynkę e-mailową gotowe dokumenty. Jest to jeden plik z dwoma stronami w języku rosyjskim. W treści maila zawarte jest tłumaczenie, aby można było przepisać odpowiednie dane do formularza aplikacyjnego.

Formularz aplikacyjny

Aplikację wypełnia się online na stronie ambasady, którą znajdziesz TUTAJ.

Daty wjazdu i wyjazdu z Rosji muszą być zgodne z datami z dokumentów od agencji.

Instytucja, którą zamierzasz odwiedzić: wpisz nazwę firmy, która wystawiła dla Ciebie Voucher Pamiętaj, że nie chodzi o nazwę agencji (np. realrussia), ale o rosyjską firmę, której nazwę znajdziesz na voucherze. W kolejnym polu podaj numer referencyjny firmy, zapisany na voucherze zaraz pod nazwą i adresem. Następnie wpisz numer potwierdzenia, który znajdziesz na samej górze dokumentu w pierwszym wersie. W ostatnim polu podaj adres firmy.

Trasę podróży opisz tymi samymi miastami, które widnieją w voucherze. Niczego nie dodawaj.

Informacja o ubezpieczeniu: podaj pełną nazwę ubezpieczyciela oraz numer ubezpieczenia. Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie na pewno obejmuje Rosję.

Miejsce pracy: wpisz zgodnie z prawdą. Jeśli jesteś długo w podróży i nie jesteś zatrudniony, dla konsula nie będzie to miła wiadomość, bo jak może być Cię stać na pobyt w Rosji, jeśli nie masz pieniędzy. W takim wypadku warto być samozatrudnionym i zajmować się jednym z zawodów, które można wykonywać przez Internet.

Po uzupełnieniu wszystkich danych, system poprosi Cię o ich sprawdzenie i zatwierdzenie. W tym momencie ambasada otrzymuje Twoją aplikację. Mimo to, trzeba dokument zapisać, wydrukować obustronnie i dostarczyć z pozostałymi. Nie wolno dokonywać żadnych poprawek długopisem. Należy się tylko ręcznie podpisać.

Koszt wizy

Zgodnie z umową podpisaną przez większość krajów Unii Europejskiej i Rosję, opłata za wizę jest jednolita dla obywateli tych państw, bez względu na to, gdzie aplikują i wynosi ona 35 EUR. W Kambodży płaci się równowartość tej ceny w USD.

Nie daj się oszukać! Konsul wraz ze swoją asystentką wyłudzili od nas 70 USD za wizę za osobę, powołując się na zmianę zasad w styczniu 2017 roku. My, niepewni właściwiej ceny (co było ogromnym błędem), pozwoliliśmy się oszukać. Dzięki reakcji użytkowników facebookowej grupy autostopowej uświadomiliśmy sobie co się stało. Kilka maili grzecznościowo wysłanych po poradę do różnych konsulatów rozpętało burzę. Oficjalnie nikt nam nie zechciał pomóc, większość konsulów, w tym konsul Rosji w Polsce i Polski w Rosji, wymigali się od porady. Mamy pewność, że nie zaszła żadna pomyłka, bo mamy wszystko napisane na wydruku potwierdzającym zapłatę: 70 USD, tryb zwykły. Od konsulów dostaliśmy jedną, klarowną informację, że nadal obowiązuje umowa krajów UE z Rosją i cena wynosi 35 EUR, nie więcej. Kiedy wróciliśmy po odbiór paszportów, byliśmy gotowi do walki z silniejszym przeciwnikiem. Nauczyłam się nawet cyrylicy w parę dni, żeby nikt mi już nie podsunął znaczków, których nie rozumiem. Wydrukowałam też stos cenników z różnych krajów, z których wynikało, że cena waha się około 35 EUR. O dziwo, zaraz po wejściu do biura, przeproszono nas i oddano pieniądze. Takiego obrotu sprawy się nie spodziewaliśmy. Z ulgą odetchnęliśmy dwa razy: pierwszy, kiedy dostaliśmy kasę (ostatecznie zapłaciliśmy mniej niż 35 EUR), drugi raz, kiedy zobaczyliśmy nasze wizy w paszportach.

Ambasada Rosji w Phnom Penh

adres: Samdech Sothearos Blvd. 213 (wejście wschodnie)
godziny otwarcia: poniedziałki i czwartki od 8.00 do 12.00

Warto pojawić się tam przed 8.00. Może zdarzyć się, że nie ma kolejki przez cały dzień, a czasami kilka osób zostaje obsłużonych przez cztery godziny. Ponieważ konsulat przyjmuje wnioski tylko dwa dni w tygodniu, nie warto ryzykować.

Przy bramie konsulatu trzeba zadzwonić domofonem i po dostaniu się na działkę, oczekiwać wraz z innymi na zewnątrz. Każdy proszony jest osobno do środka. Aplikując jednocześnie z innymi osobami, można to zrobić razem.

Czas oczekiwania

Czas oczekiwania to 7 dni, jednak w praktyce może być to rozwiązane szybciej. Przy aplikacji dostaniesz informację o dniu odbioru.

Daria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow